Anonim
Imagine
Imagine

Cât de repede pot dezvolta oamenii obișnuiți proiectarea și structura caroseriei unui vehicul multifuncțional al armatei? Această întrebare a fost obiectivul Provocării experimentale de proiectare a vehiculelor (XC2V), care a avut loc în februarie-martie anul acesta de către DARPA (Agenția pentru proiecte de cercetare avansată) a Pentagonului.

Competiția a început pe 3 februarie. Peste 150 de lucrări au fost trimise pentru a participa la concurs. Lucrările trimise au fost examinate amănunțit de un juriu calificat, care a determinat și a anunțat câștigătorii concursului.

Sarcina principală a XC2V a fost de a dezvolta un design de caroserie pentru vehiculele armatei care să poată fi utilizat în următoarele domenii:

prima este pentru efectuarea operațiunilor de luptă și recunoaștere;

al doilea este pentru aprovizionare, transport și evacuare. În plus, competiția s-a axat pe unele dintre problemele cheie de proiectare viitoare. Astfel, juriul a atras atenția asupra modularității designului, utilizarea și amplasarea optimă a echipamentelor de navigație și auxiliare, creșterea unghiurilor de vizualizare din cabină, ușurința de a intra și ieși din vehicul.

Pe 10 martie, votul juriului a fost finalizat, timp în care au fost stabiliți câștigătorii concursului tematic. Una dintre caracteristicile competiției a fost că proiectul care a câștigat primul loc va începe să fie încorporat într-un model de mașină de lucru.

Primul loc în competiție a fost luat de proiectul FLYPMODE (foto sus) de americanul Victor Garcia. Descriind proiectul său, autorul a subliniat că FLYPMODE se poate schimba în funcție de situația actuală și poate trece de la funcția de atac la protecția și transportul mărfurilor în doar câteva minute. Mașina poate transporta până la șase persoane. Câștigătorul, pe lângă remunerația primită în valoare de 7.500 USD, va fi atras pentru implementarea practică a proiectului său.

Locul al doilea, cu un premiu de 1.500 de dolari, a fost luat de americanul Mark Senger cu proiectul său KRATOS.

Pe locul trei se află proiectul Sentinel, care a fost dezvoltat de francezul Romain Shareir. Acest participant a primit un premiu de 1.000 USD.

Imagine
Imagine

Desigur, pe lângă proiectele care au devenit câștigătorii XC2V, au existat proiecte care, în opinia noastră, nu sunt mai puțin interesante și cu care vă puteți familiariza cu fotografiile de mai jos.