Luând în considerare experiența de funcționare a echipamentelor seriale și experimentale de tipuri existente, dezvoltarea de noi eșantioane a început la începutul anilor șaptezeci. Un complex promițător de căutare și evacuare, care trebuia să intre în mai multe vehicule simultan, a primit denumirea PEC-490. Este ușor de văzut că numerele din această denumire corespund sistemului sovietic al indicilor de transport rutier. Numărul „490” indica faptul că noile eșantioane vor fi clasificate ca vehicule speciale cu GVW în intervalul de 8-14 tone.
Vizualizare la tribord și la pupa. Fotografie a Muzeului Tehnic Militar de Stat / gvtm.ru
Mașina urcă panta. Fotografie a Muzeului Tehnic Militar de Stat / gvtm.ru
Teste în sezonul rece. Foto Kolesa.ru
Componentele și ansamblurile noi, care se disting prin greutatea redusă, au făcut posibilă reducerea semnificativă a greutății vehiculului de teren, deși nu au dus la o reducere vizibilă a dimensiunilor. Lungimea ZIL-49042 a fost de 8, 96 m, lățime - 2, 6 m, înălțime - 2, 5 m. Ampatamentul a atins 4,8 m cu o cale de 2, 1 m. Garda la sol a fost de 448 mm. Datorită utilizării de noi elemente structurale, greutatea la bord a vehiculului a fost mărită la 6415 kg. Sarcină utilă - 2 tone. Conform calculelor, amfibianul ar putea atinge viteze de până la 75-80 km / h pe autostradă. Pe apă, acest parametru a atins 8-9 km / h.
Amfibian pe apă. Foto Kolesa.ru
Prototipul noului model din fabrică a fost pictat într-un kaki similar cu echipamentul militar. Pe ușile cabinei de pilotaj, numărul inscripției „44” era inscripționat. De asemenea, s-au folosit plăcuțe de înmatriculare „test 11-43”. Se știe că vrăjitoarele din fabrică nu au putut trece pe lângă noua mașină. Pentru capacitatea sa caracteristică de colorare și amfibie, vehiculul pentru toate terenurile a fost poreclit „Crocodil”.